Otyłość – czy to Tylko problem wizualny?

dietetyk poznan

Definicja

Otyłość według WHO ( Światowej Organizacji Zdrowia) jest stanem charakteryzującym się zwiększeniem masy ciała poprzez wzrost ilości tkanki tłuszczowej (u mężczyzn powyżej 25%, a u kobiet powyżej 30% masy ciała) spowodowany hipertrofią lub/i hiperplazją adipocytów ( komórek tłuszczowych).

 

Epidemiologia

Obecnie z otyłością borykają się osoby należące do każdej z grup wiekowych. W 2002 r. nadwagą i otyłością dotkniętych było 1,4 mld osób na świecie, a otyłością 365 mln. W kolejnych latach obserwowano tendencję wzrostową, a 2007 r. osób z nadwagą i otyłością było już  1,5 mld i z samą otyłością 523 mln. Szacuje się, iż w roku 2015 będzie 2,3 mld osób z nadwagą i otyłością, a 704 mln osób otyłych. Szacuje się, iż w 2015 roku będzie 75% dorosłych z nadwagą i otyłością oraz 42% otyłych. W Polsce występowanie nadwagi i otyłości jest również bardzo częste. Badania przeprowadzone w 2000 r. przez Instytut Żywności i Żywienia wykazały, że nadwaga występowała u 41% mężczyzn i 28,7% kobiet, a otyłość u 15,7% mężczyzn i 19,9% kobiet. Szczególnie poważnym problemem jest coraz częstsze występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. W oparciu o badania Instytutu Żywności i Żywienia oszacowano, iż nadwaga występuje u 15,9% chłopców i 11,1 dziewcząt, a otyłość u 4% chłopców i 3,4% dziewcząt.

 

Patogeneza

W patogenezie otyłości odgrywają rolę: czynniki genetyczne, czynniki środowiskowe (m.in. dieta i aktywność fizyczna), czynniki społeczne i kulturowe oraz stan hormonalny organizmu.

 

Konsekwencje zdrowotne

Otyłość niestety nie jest tylko problemem związanym z wyglądem, otyłość przyczynia się do zwiększonej chorobowości i śmiertelności. Otyłość jest chorobą zakwalifikowaną przez WHO do śmiertelnych chorób niezakaźnych, do których również należy cukrzyca i choroby układu krążenia. Badania dowodzą, że wraz ze wzrostem wskaźnika BMI wzrasta liczba zgonów, a jest to głównie związane z większym ryzykiem zachorowalności na choroby sercowo-naczyniowe takie jak nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, udary mózgu. Innymi powikłaniami otyłości mogą być cukrzyca lub nowotwory. Według WHO w 80% przypadków to właśnie otyłość jest odpowiedzialna za rozwinięcie się cukrzycy typu 2. Konsekwencji otyłości jest bardzo wiele jak np. zwyrodnienia stawów, kamica żółciowa, stłuszczenie i marskość wątroby, zmiany skórne, powikłania psychologiczne i wiele innych schorzeń.

dietetyk poznan

Korzyści wynikające z redukcji masy ciała

Badania dowodzą, że redukcja masy ciała przynosi korzyści dla zdrowia takie jak uregulowanie gospodarki lipidowej i węglowodanowej oraz normalizacja ciśnienia tętniczego.  Redukcja masy ciała o 10 kg powoduje spadek stężenia cholesterolu całkowitego o 10%, cholesterolu frakcji LDL o 15% oraz trójglicerydów o 30%.

 

Leczenie

Podstawą leczenia nadwagi i otyłości jest zmiana stylu życia w tym wzrost aktywności fizycznej i zmiana nawyków żywieniowych. Kiedy jesteśmy chorzy idziemy do lekarza, natomiast kiedy mamy nadwagę lub otyłość powinniśmy zwrócić się do dietetyka. Samemu owszem, można zrzucić zbędne kilogramy ale czy na pewno zdrowo i bezpiecznie? Nieprawidłowa dieta lub zbyt niska wartość energetyczna może tylko zaszkodzić i zaburzyć układ hormonalny lub metabolizm.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
GOOGLE
YOUTUBE
LINKEDIN
Instagram